Dane kontaktowe

PBI Beton Sp. z o.o.
ul. Błonie 8
27-600 Sandomierz

tel. 1: +48 (15) 687-47-86
tel. 2: +48 (15) 687-47-87
biuro@pebia.pl

Image Alt

Pebia

Projektowanie kostki brukowej – wszystko, co musisz wiedzieć

Jednym z kluczowych aspektów podczas budowy domu pozostaje aranżacja przestrzeni przed posesją – ścieżki prowadzącej do ogrodu, mieszkania lub podjazdu. W takiej sytuacji konieczne jest podjęcie decyzji, czy wizualizacja nawierzchni wyjdzie spod ręki profesjonalistów, czy właściciel stworzy ją własnymi siłami, bez pomocy zaufanej firmy. Czy warto zdecydować się na projektowanie, na co zwrócić uwagę i jak wybrać odpowiednią firmę? Podpowiadamy!

Zespół projektantów – dlaczego warto z niego skorzystać?

 

Wiele osób ulega złudnemu wrażeniu, że wykonanie projektu nawierzchni z kostki brukowej nie jest w ogóle potrzebne. W końcu wystarczy wybrać odpowiedni produkt, zatrudnić fachowców, którzy go położą i takim sposobem zaoszczędzić na profesjonalnej usłudze wizualizacji. Niestety, takie podejście to prosta droga do frustracji, bycia właścicielem nieudanej aranżacji na długie lata i kosztownych napraw wynikających z popełnionych błędów. Zdecydowanie lepiej jest spojrzeć na usługę projektowania nawierzchni nie jak na kosztowny kaprys, lecz jak na długotrwałą inwestycję. Wśród zalet tego rozwiązania można wymienić:

 

  • bezpieczeństwo i rzetelność realizacji – opierającej się na dostępnych, przekazanych przez inwestorów danych, takich jak np. mapy ewidencyjne, zdjęcia czy rysunki z konkretnymi wymiarami posesji,
  • fachowe wsparcie projektantów – warto skorzystać z ich bogatego doświadczenia, ponieważ wiedzą oni, jakie są najczęściej popełniane błędy przy tworzeniu nawierzchni z kostki brukowej i mogą zaproponować najlepsze rozwiązania,
  • prawidłowe oszacowanie zapotrzebowania na materiały – samodzielne projektowanie może na początku dawać pewne oszczędności, jednak ostatecznie często działanie na własną rękę wiąże się z zamówieniem za małej lub za dużej liczby produktu,
    możliwość zamówienia projektu w formie 2D i 3D – to niezwykle istotne, by móc zobaczyć, jak będzie wyglądała położona kostka. Pozwoli to np. ocenić, czy faktycznie chcemy, by podjazd lub ścieżka do ogrodu prezentowała się w taki sposób, jak pokazują to wizualizacje kostki brukowej.

 

Dodatkowo wiele firm proponuje szereg atrakcyjnych pakietów, które zakładają częściowy zwrot kosztów. Z takich rozwiązań korzysta właśnie Pebia, oferując opłacalne opcje, np. e-projektu za symboliczną złotówkę, jeśli tylko klient zakupi użyte w wizualizacji materiały.

 

Sprawdź cennik z naszymi pakietami i wybierz rozwiązanie dostosowane do swoich oczekiwań: https://pebia.pl/projektowanie/

O czym należy pamiętać przy projektowaniu nawierzchni z kostki brukowej?

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na współpracę z zespołem projektantów, czy chcesz podjąć się samodzielnego (choć ryzykownego) tworzenia wizualizacji nawierzchni, warto wiedzieć, jak to wygląda w praktyce. Oto najważniejsze aspekty, które należy wziąć pod uwagę podczas tego wyzwania!

Sposób wykorzystania i ukształtowanie terenu

Podstawa w całym procesie to zastanowienie się, w jaki sposób Ty i Twoi bliscy zamierzacie użytkować dany teren. Czy chcesz, by w danym miejscu znajdował się wjazd do garażu, czy może ścieżka, z której będą korzystać jedynie piesi? To właśnie od tego powinieneś zacząć, ponieważ ten krok pozwoli na wybór odpowiednich materiałów, dostosowanych do potrzeb użytkowych danej przestrzeni. Warto to też dobrze przemyśleć również dlatego, by uniknąć potrzeby ponownego projektowania nawierzchni z kostki brukowej za kilka lat, np. z powodów logistycznych. Koniecznie trzeba także przywiązać wagę do tego, jak wygląda ukształtowanie terenu i pozbyć się np. nierówności.

Dobór odpowiedniej kostki brukowej

Czyli jakiej, zapytasz? Przede wszystkim podstawa to jej rozmiar, dobrany w zależności od tego, gdzie będzie kładziona. W ofercie Pebii znajdziesz różnorodne kostki brukowe w wymiarach od 4 do 10 centymetrów grubości. Każda z nich ma inne przeznaczenie. Jeśli chcesz położyć chodnik, z którego korzystać będą piesi, wówczas postaw na łatwiejszą w układaniu kostkę brukową o grubości od 4 do 6 centymetrów. Co istotne, ona nie tylko zapewni maksymalne bezpieczeństwo inwestycji, ale również należy do bardziej estetycznych, a przy tym tańszych opcji. Z kolei w przypadku projektowania kostki brukowej na podjazd i obszar, po którym będą przemieszczać się samochody różnej wagi, koniecznie trzeba postawić na grubość między 8 a 10 centymetrami.

Kolor kostki brukowej

Ostatnią, ale nie mniej istotną sprawą, którą omówimy w dzisiejszym artykule, będzie kwestia wyglądu. Oprócz funkcjonalności warto zadbać o aspekt estetyczny i odpowiedni wybór np. kolorystyki kostki. Dobrze przy tym kierować się dopasowaniem odcienia produktu do koloru domu – elewacji czy chociażby dachówek. Poza tym dobrą praktyką jest zastosowanie zasady 3 palet, która polega na układaniu nawierzchni z kostek dobieranych losowo właśnie z co najmniej 3 różnych palet. Wszystko po to, by finalny efekt był jak najbardziej naturalny i byś nie musiał obawiać się o różnice wizualne czy miejsca, gdzie dominuje jeden odcień.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat profesjonalnego projektowania? A może masz konkretne pytania? Zapoznaj się z informacjami przygotowanymi specjalnie dla Ciebie w naszym e-booku lub napisz do specjalistów Pebia, korzystając z dostępnego na stronie formularza kontaktowego.