Dane kontaktowe

PBI Beton Sp. z o.o.
ul. Błonie 8
27-600 Sandomierz

tel. 1: +48 (15) 687-47-86
tel. 2: +48 (15) 687-47-87
biuro@pebia.pl

Image Alt

Pebia

Holland – kostka brukowa nie tylko do celów przemysłowych

Przy budowie domu wiele pozornie nieistotnych rzeczy ma duże znaczenie – jedną z nich niewątpliwie pozostaje optymalne zaplanowanie przestrzeni przed budynkiem. Podczas projektowania wjazdu do garażu lub ścieżki ogrodowej konieczny będzie zakup odpowiedniego produktu do wybrukowania. Czy kostka Holland okaże się w tym przypadku strzałem w dziesiątkę? Sprawdźmy!

Gdzie sprawdzi się kostka Holland?

Holland nierzadko określana jest jako kostka przemysłowa. Trudno się temu dziwić, biorąc pod uwagę, że właśnie w miejscach publicznych widuje się ją najczęściej. Znajduje zastosowanie na parkingach, deptakach, ścieżkach dla pieszych czy drogach rowerowych. Wszystko to za sprawą jej uniwersalnej prezencji i funkcjonalności. Dzięki swojej konstrukcji oraz właściwościom technicznym świetnie sprawdza się we wspomnianych inwestycjach, gwarantując maksymalne bezpieczeństwo osobom poruszającym się po wykonanej z niej nawierzchni.

Jednak kostka Holland to też odpowiednia propozycja dla właścicieli domów jednorodzinnych czy działek rekreacyjnych. Nierzadko stosuje się ją na prywatnych posesjach, np. w formie ścieżki prowadzącej do altany, przed wejściem do domu lub na podjeździe. Ze względu na swój klasyczny wygląd i szereg właściwości często wybierana jest przez osoby, oczekujące sprawdzonych rozwiązań na lata.

Kostka Holland – zalety

To właśnie długa lista zalet, jakimi wyróżnia się kostka typu Holland, sprawia, że tak chętnie kładzie się ją nie tylko w przestrzeni miejskiej, ale też np. wokół domów czy na działkach rekreacyjnych. Oto, czym cechuje się ten produkt:

  • odpornością na ścieranie i warunki atmosferyczne – w tym promienie słoneczne oraz wysokie i niskie temperatury,
  • wytrzymałością na obciążenia – dlatego Holland sprawdza się w ruchu kołowym, a także przy budowie ścieżek dla pieszych,
  • trwałością koloru,
  • bogatą paletą kolorystyczną (w tym np. Holland grafit, szary, czerwony lub żółty),
  • łatwością czyszczenia,
  • możliwością układania kostki w ciekawe, dopasowane do indywidualnych oczekiwań wzory (np. klasycznie, rzędowo lub w jodełkę).

Holland – kostka z fazą czy bez fazy?

Wielu właścicieli domu przy zakupie kostki Holland stanie przed decyzją wyboru wersji fazowanej lub bezfazowej. Co je różni? Produkt z fazą posiada ukośnie ścięte krawędzie na płaszczyźnie, a bez fazy cechuje się równą powierzchnią.

Co istotne, dokonanie odpowiedniego wyboru to nie tylko kwestia osobistych preferencji wizualnych. Na szali stoi również kwestia wytrzymałości. Oczywiście zarówno jeden, jak i drugi wariant został stworzony tak, by przetrwać intensywną eksploatację, jednak uważa się, że lepszą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne (np. pęknięcia) wykazuje się kostka fazowa. Kolejnym jej atutem jest niewątpliwie estetyczniejszy wygląd po ułożeniu – w porównaniu z modelem bezfazowym prezentuje się schludniej.

Niestety ukośnie ścięte krawędzie mają istotną wadę, o której warto pamiętać, szczególnie jeśli na wybrukowanym podwórzu będą przebywać dzieci, osoby starsze lub z niepełnosprawnościami. Ze względu na obecność szczelin, nawierzchnia z kostki z fazą bywa mniej komfortowa w użytkowaniu. Potwierdzić to mogą np. kobiety noszące wysokie obcasy oraz osoby jeżdżące na rolkach lub rowerze.

Mimo tego nadal bardzo często na posesjach widnieje właśnie ta wersja kostki Holland. To, na jaki materiał się ostatecznie zdecydować, zależy jednak od wielu czynników i przed zakupem należy przemyśleć własne oczekiwania.

Holland grafitowa czy szara – jaka kolorystyka będzie najlepsza?

Oprócz kwestii praktycznych ważny pozostaje również wybór kolorystyki. Warto ją dostosować do estetyki domu, np. odcienia dachówki lub elewacji – tak, by całość dobrze ze sobą współgrała. Dużą popularnością jeśli chodzi o typ Holland, cieszy się kostka w kolorze grafitu. Taki odcień jest uniwersalny, dobrze się prezentuje i odznacza się funkcjonalnością. Jeśli jednak właściciel domu chce postawić na coś mniej oczywistego, wówczas dobrym wyborem może być żółta lub czerwona kostka.

Potrzebujesz wsparcia specjalistów? Z przyjemnością Ci pomożemy – zadzwoń lub skorzystaj z dostępnego na stronie formularza kontaktowego. A jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat projektowania kostki brukowej, sprawdź poniższy artykuł: Projektowanie kostki brukowej – wszystko, co musisz wiedzieć