Dane kontaktowe

PBI Beton Sp. z o.o.
ul. Błonie 8
27-600 Sandomierz

tel. 1: +48 (15) 687-47-86
tel. 2: +48 (15) 687-47-87
biuro@pebia.pl

Image Alt

Pebia

Gdzie i w jakim celu stosuje się betonowe obrzeża chodnikowe?

Wybrukowane w przestrzeniach publicznych aleje czy drogi odgrywają istotną rolę w infrastrukturze, wpływając na prawidłowe funkcjonowanie miasta i zapewniając komfort poruszającym się po nim osobom. Do produktów, które mają kluczowe znaczenie w architekturze drogowej, należą bez wątpienia betonowe obrzeża. Czym są, dlaczego pełnią tak ważną funkcję i gdzie można je spotkać? Te i inne kwestie poruszymy w naszym artykule. Zapraszamy do lektury! 

Obrzeża do płyt chodnikowych – co to takiego?

Betonowe obrzeża chodnikowe to wyróżniające się wyjątkową trwałością elementy wykorzystywane przede wszystkim w budownictwie – tak w miejscach ogólnodostępnych, jak i na prywatnych działkach. Jako prefabrykaty wykończeniowe stworzone zostały z myślą o efektywnym, a przy tym estetycznym oddzielaniu granic pomiędzy wyznaczonymi obszarami.

betonowe obrzeża chodnikowe

Obrzeża betonowe do kostki brukowej – zastosowanie

Produkty te mają szerokie zastosowanie w projektach urbanistycznych, dlatego każdy z nas spotyka się z nimi na co dzień. Obrzeża betonowe do kostki brukowej montuje się w miejscach takich jak:

 

  • chodniki dla pieszych i drogi rowerowe,
  • aleje parkowe, ogrody miejskie i inne tereny rekreacyjne,
  • parkingi,
  • osiedla mieszkaniowe,
  • obiekty przemysłowe, użyteczności publicznej i usługowe (np. wokół centrów handlowych czy supermarketów).

 

Jednak jak już wspomnieliśmy, betonowe obrzeża spotyka się też na posesjach prywatnych – w ogrodzie, przed domem lub wjazdem do garażu. Wszystko to ze względu na to szereg zalet, jakimi się charakteryzują te prefabrykaty.

Dlaczego stawia się betonowe obrzeża chodnikowe?

Co jednak sprawia, że obrzeża do płyt chodnikowych cieszą się tak dużą popularnością? W głównej mierze wynika to z tego, że wyróżniają się niezwykłą funkcjonalnością – pozwalają skutecznie zarządzać dostępną przestrzenią, oddzielając np. trawnik czy rabatki z kwiatami w ogrodzie od ścieżek dla pieszych. Ma to przede wszystkim znaczenie praktyczne, ponieważ elementy te unieruchamiają położoną kostkę brukową i chronią wyznaczony obszar przed uszkodzeniami mechanicznymi, takimi jak np. najechanie kołami pojazdu.

Instalacja betonowych obrzeży pozytywnie wpływa też na estetykę zagospodarowanego terenu. Montaż tych prefabrykatów, szczególnie w miejscach, gdzie zastosowano nawierzchnię mającą tendencję do rozsypywania się (m.in. popularne obecnie zrębki, kora czy żwir), sprzyja utrzymaniu porządku.

Odseparowanie chodników od jezdni za pomocą obrzeży to również kwestia dbałości o maksymalne bezpieczeństwo – zarówno pieszych, jak i osób poruszających się samochodem.

Czym kierować się podczas zakupu obrzeży?

Decydując się na zakup konkretnego produktu, należy zapoznać się przede wszystkim ze specyfikacją techniczną. Istotną kwestią pozostaje dobranie odpowiedniego rozmiaru obrzeży. W ofercie Pebii posiadamy najczęściej spotykane wymiary, czyli 6 × 20 × 100 cm i 8 × 30 × 100 cm w wersji z zamkiem oraz 8 × 25 × 100 cm i 8 × 30 × 100 cm bez zamka. Grubość prefabrykatu zależy w głównej mierze od tego, w jakim miejscu będzie stosowany. Ogromne znaczenie ma w tym przypadku ewentualne obciążenie powierzchni. Jeśli elementy te narażone są na częsty kontakt z kołami pojazdów, wówczas lepiej zainwestować w grubszy model.

Osoby, które planują zamontować obrzeża, np. w swoim ogrodzie, często też stoją przed dylematem, czy faktycznie warto postawić na wariant z zamkiem. Wszystko tak naprawdę zależy od indywidualnych preferencji, jednak uważa się, że obecność specjalnych wypustek ułatwia montaż i sprawia, że obrzeża nie są tak podatne na przemieszczanie się.

Niezależnie od wyboru rodzaju produktu, dobra wiadomość jest taka, że obrzeża wykonane z betonu cechują się doskonałą wytrzymałością na czynniki środowiskowe, takie jak np. mróz, wysokie temperatury, promienie UV czy kwaśne deszcze. Ponadto wyróżnia się dobrą odpornością na ścieranie i pękanie

Szukasz trwałych obrzeży chodnikowych? Sprawdź dostępny w Pebii asortyment i wybierz jeden z pięciu dostępnych kolorów!

DSC_0152
betonowe obrzeża chodnikowe